Ekonomi

Petrol fiyatları haftaya düşüşle başladı

ABD’de West Texas Intermediate ham petrolünün varil fiyatı 76 doların altına düştü. Polonya’nın en büyük petrol şirketi PKN Orlen, sürpriz bir şekilde Druzhba boru hattı üzerinden Rusya’dan petrol alımını durdurdu. Öte yandan, Fed’in faiz artırımlarına devam edeceği beklentisi, ABD ekonomisinin resesyona gireceği ve emtia talebinin zarar göreceği endişelerini artırdı.

Singapur’da IG Asia Ptes Stratejisti Yeap Jun Rong, “ABD enflasyonundaki yukarı yönlü sürprizler de faiz artırımının devam edeceğine dair beklentileri artırdı. Yine de Çin ekonomisindeki toparlanma petrol görünümünü destekleyebilir.”

Nisan vadeli ABD tipi ham petrolün fiyatı yüzde 0,6 azalarak 75,90$’a, Nisan vadeli Brent petrolün varili ise yüzde 0,6 azalarak 82,67$’a geriledi.

Petrol fiyatları bu yıl Rusya’nın arz görünümü, Çin ekonomisinin dışa açılması ve para politikaları gibi çeşitli etkiler nedeniyle dar bir bantta seyrediyor.

ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers, Çin, Hindistan ve Türkiye’nin katılmaması nedeniyle Rusya’ya yönelik yaptırımların çok etkili olmadığını belirtti.

silifke-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu